Sel aastal on inimesed kuuel korral
pöördunud tarbijakaitseameti poole kinkekaardiga seotud probleemide tõttu.
Seetõttu on järelevalve korras üle vaadatud 53 ettevõtte kinkekaardid.
Tarbijakaitseamet uuris, kuidas on kinkekaardile märgitud ostuväärtus; kui valitud kingitus(t)e maksumus on suurem kaardi väärtusest, siis kas ja kuidas tuleb seda ületav summa lisaks tasuda; kui pikk on kehtivusaeg; kas kaardi väärtusest väiksema ostu korral tagastatakse vaheraha ja kas kaarti saab rahaks vahetada, kirjutas Valgamaalane.
Tarbijakaitseametile edastatud pöördumistes oli soovitud teada, kas ettevõtja võib kinkekaardile määrata kehtivusaja. Amet on seisukohal, et kauplused võivad müüa nii tähtajalisi kui ka tähtajatuid kinkekaarte. Kuid lähtuma peab mõistlikkuse põhimõttest ja kaardil ei tohiks olla liiga lühikest tähtaega. Amet ei saa nõuda, et kauplejad määraksid kindlasti kinkekaardile kehtivusaja.
Kahel korral pöördusid tarbijad ameti poole probleemiga, et kaardil pole märgitud kehtivusaega ja mõne aja möödudes ostu sooritama minnes ei ole kaupleja võimaldanud kinkekaardiga tasumist. Sel juhul oleks tarbijakaitseameti seisukohast lähtudes mõistlik eeldada, et kinkekaardi saajal on õigus alates kaardi saamisest ühe aasta jooksul ostu või teenuse eest sellega tasuda.
Tarbijakaitseametisse on tuldud ka murega, et kinkekaarti ei olnud võimalik realiseerida, sest ettevõte on likvideerimisel.
Järelevalve korras vaadati üle suuremate kaubamajade (Stockmann, Kristiine keskus, Tartu Lõunakeskus jt), büroo- ja tehnikakaupade kaupluste (Büroomaailm, Enter, Euronics, Mikromaailm jt), iluteeninduse ettevõtete (Aura keskus, Kalev SPA veekeskus ja hotell, kosmeetikasalong Anni, Laulasmaa Resort, Viru ilukeskus) kinkekaardid. Lisaks uuriti EMT ASi, reisibüroo Estravel, Ugala teatri ja Valga reisibüroo kinkekaarte.
Kontrollitud ettevõtetest 22 tingimustes oli märge, et kinkekaardi väärtusest väiksema ostu korral vaheraha ei tagastata, ülejäänute puhul vastav info puudus. 25 ettevõttes oli kaardile märgitud, et seda on võimalik rahaks vahetada.
Kui kinkekaartidel oli esitatud kehtivus- ehk realiseerimisaeg, siis enamasti oli see vahemikus ühest kuust kuni aastani. Oli ka juhtumeid, kus kehtivusaega ei olnud kaardile märgitud.
Seotud lood
Rahvusvaheline logistikaettevõte DSV aitab Eesti tootjate ja kaupmeeste kaupu liigutada üle maailma nii mööda merd, maanteed kui ka õhus. DSV Estonia AS müügidirektor Peeter Luht nendib, et novembri lõppemisega saab mööda aasta kõige kiirem aeg, sest vastupidiselt eraisikutele on ettevõtjad oma suuremad saadetised enne jõulukuud aegsasti teele pannud.