Samal ajal kui inimesed vaidlevad, kas on
vaja loomapidamismäärust, mis paneks täpselt paika igale liigile omased
pidamistingimused, elavad eksootilised loomad zookauplustes kohutavates
tingimustes.
Ülemöödunud nädalal pidi pealinnas elav naine toimetama kullerina tuttavale teise linna Tallinnast OÜ Leigivi loomapoest ostetud roheleeguani. Koju jõudnult looma lähemalt vaadates tabas naist ehmatus.
"Tema nahal olid imelikud pruunid laigud, nägin seal jooksmas väikest punast putukat ja looma saba oli murdunud, tumenenud ja kärbunud, justkui puuoks," kirjeldas ta. Poodi helistamisel sai ta vastuseks, et see on stressist.
Veterinaarkliinikus selgus, et sisalikul on vedelikupuudus, saba ülemisele osale levinud sabakudede nekroos, nahal bakteriaalne põletik ja parasiidid. Leeguanile määrati ravi ja saba amputeerimine, mis pole ohtlik, sest saba kasvab tagasi, küll aga ei tohi levida edasi kudede kärbumine.
Kuna looma ostjad haiget leeguani ei soovinud, sattus ta poodi tagasi. Kauplus loovutas sisaliku loomakaitseseltsile pärast juhtumi avalikuks tulekut. Laupäevast on ta hoiukodus ravil, kuni leiab hooliva peremehe. Käest kätte käimiste vahepeal taas paar päeva poes olnud leeguan oli müüjate sõnul täiesti normaalne.
Samas on kaupluses lühikese aja jooksul surnud kaks selle looma liigikaaslast, kelle surnukehi nägid loomakaitsjad koos elavaga ühes kastis.
Loomakaitseseltsi eksootiliste loomade projektijuhi Kadri Võreli sõnul on enamikus loomapoodides suuri puudujääke loomade hoidmise ja nende eest hoolitsemisega.
Seotud lood
Rahvusvaheline logistikaettevõte DSV aitab Eesti tootjate ja kaupmeeste kaupu liigutada üle maailma nii mööda merd, maanteed kui ka õhus. DSV Estonia AS müügidirektor Peeter Luht nendib, et novembri lõppemisega saab mööda aasta kõige kiirem aeg, sest vastupidiselt eraisikutele on ettevõtjad oma suuremad saadetised enne jõulukuud aegsasti teele pannud.