Smatren Logisticsi juhatuse esimees Mait
Miller rääkis tänasel Toiduainetööstuse aastakonverentsil, et kaubanduskettide
kehtestatud trahvide arv kasvab.
Milleri sõnul pole trahvide suurus pole võrreldav karistuse toonud vea suurusega. "Näiteks vale komplekteerimise puhul on trahviks paar tuhat krooni," ütles Miller.
Eestis on trahvid ühepoolsed. Kaubandusketid trahvivad tarnijat, mitte vastupidi, ehkki ketid ei suuda alati kaubaautosid varem kokkulepitud ajavahemikus vastu võtta ning tekivad elavad järjekorrad.
Eesti suurimate jaekaubanduskettide juhid väitsid samas tänasel konverentsil, et trahvid pole neile eraldi eesmärgiks, vaid distsipliini tagamise vahendiks.
"Rääkides leppetrahvidest, ega selle eesmärk pole raha teenida," ütles täna A-Selveri juht Ain Taube. "Trahve rakendatakse siis, kui suhtlemise teel asjad paremaks ei lähe."
Prisma Peremarketi tegevjuht Janne Lihavainen ütles, et Soomes mõõdetakse nii tootja-tarnija kui kaupmehe efektiivsust ja arvutatakse paljude erinevate parameetrite põhjal välja vastav indeks. Emb-kumb maksab trahvi ja võib vabalt olla ka nii, et trahvi tuleb maksta hoopis tooteriiuleid tühjana hoidnud kaupmehel.
"See pole aga lihtne asi, vaid eeldab, et IT-süsteemid oleks korras," kommenteeris Lihavainen.
Seotud lood
Selveri müügid kinnitavad, et jõulude ajal eelistatakse traditsioonilisi maitseid, kuid alati on ruumi innovatsioonile. Seetõttu tuleb Selveri Köök igal aastal välja uute ja eriliste jõulutoodetega. Kulinaaria tegevdirektor Merje Kips räägib lähemalt.