Eesti Kaupmeeste Liidu tegevdirektor Marika
Merilai möönis, et alkoholimüügipiirang on sundinud poode uksi
sulgema, kuid eeskätt on muutunud inimeste tarbimisharjumused ja
müügipiirangud alkoholi liigtarbimisega tegelemise pinnapealne vorm.
Merilai sõnas, et tõepoolest on väikeste ja keskmise suurusega kaupluste arv vähenenud, kuid seda mitmetel põhjustel. "Ühest küljest on see seotud tiheda konkurentsiga turul. Teisest küljest on toimunud liitumisi ja kaupluste omanike vahetusi kui ka uute kaupluste avamisi. Kõrvuti kaupluste sulgemisega on 2007. aastal majandustegevuse registrisse kantud Tallinnas üle 30 kaupluse ja 2008. aastal ligi 30 kauplust, kus toimub alkohoolsete jookide müük," lisas ta.
"Tallinnas kehtestatud alkoholi ajalised müügipiirangud on muutnud eeskätt inimese alkoholi tarbimise harjumusi. Ilmselt on impulsiivsed ostud asendunud pikemaks ajaks alkoholi ette varumisega ning lahjade alkohoolsete jookide tarbimise vähenemisega," lisas ta.
Merilai lisas, et alkoholipiirangute mõjust Tallinnas ei tohi jätta analüüsimata selle mõju Tallinnaga piirnevates omavalitsustes.
Olulisema mõjuga alkoholiturule on selle aasta I kvartalis toimunud aktsiisitõus, mistõttu kange alkoholi müük on vähenenud veerandi võrra võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.
"Olen seisukohal, et müügipiirangud on alkoholi liigtarbimisega tegelemise pinnapealne vorm. Tegelik ennetustöö seisneb noortele vaba aja mõistlikus sisustamises ning ühiskondlike väärtushinnangute kujundamises," ütles Merilai.
Seotud lood
Eesti logistikaettevõte Via Express on enam kui 10 aastat pakkunud kaubandussektorile keskendunud lahendusi, sealhulgas transporti multitemperatuursete veokitega. Ettevõttele on omistatud kvaliteedi-, toiduohutuse- ning keskkonnajuhtimise ISO-sertifikaadid.