Kõrgeim pankrotistumise tase on töötlevas
tööstuses, samas on aga sektoris ettevõtete käivitamine raske, sõnas
paneeluuring "Pankrotid Eestis 2008" uuringujuht Anne-Ly Ots.
Otsa sõnul on tegevusaladest suurima pankrotiohuga töötlev tööstus ja meelelahutus. "Kõrgeim pankrotistumise tase on töötlevas tööstuses, sel aastal üle kahe korra suurema pankrotistumisega," ütles Ots. Ta lisas, et samuti viitab sellele hüppeline töötuse kasv.
"Ettevõtete käivitamine töötlevas tööstuses on raske. Eesti töötleva tööstuse kadumine on kurb," möönis Ots.
Uuringujuht sõnas, et pankrotistumine meelelahutussektoris on suhteliselt kõrge, kuid ettevõtete käivitamine on kergem kui töötlevas tööstuses.
Mullu pankrotistus töötlevas tööstuses 69 ettevõtet, 2007. aastal 35 ning 2006. aastal 65 ettevõtet. Mullu läks meelelahutussektoris pankrotti 21 ettevõtet, 2007. aastal 5 ja 2006. aastal 12 ettevõtet.
"Vaatamata igasugustele spekulatsioonidele on kinnisvarasektoris pankrotistumise tase alla Eesti keskmise," märkis Ots. Ta lisas, et ehituses on siiski rohkem pankrotte.
"Sel aastal tuleb arvuliselt pankrottide kasv 80%. Prognoos on tehtud kolme esimese kuu põhjal," rääkis Ots.
Samas on ka ettevõtete laenukohustused kasvanud, mis võib omakorda pankadele tuua tagasilöögi, sõnas Ots. "Pikaajaliste laenude arvelt finantseeriti finantskohustusi ja käibevarasid. Pangad pole piisavalt riske hinnanud. 2006-2007. aastal muutusid pangad ettevaatamatuks. Ettevõtted, kes taotlesid, said enamasti laenu," rääkis Ots.
Seotud lood
Selveri müügid kinnitavad, et jõulude ajal eelistatakse traditsioonilisi maitseid, kuid alati on ruumi innovatsioonile. Seetõttu tuleb Selveri Köök igal aastal välja uute ja eriliste jõulutoodetega. Kulinaaria tegevdirektor Merje Kips räägib lähemalt.