Valgevene kaubandusministeerium valmistas ette loetelu kodumaise toodangu puudujäägist turul, mis võib tähendada peatset piiri sulgemist vastavale importkaubale, vahendas uudisteportaal charter97.org.
Nagu kirjutab väljaanne "Zavtra tvojei stranõ" (tõlkes "Sinu maa homne päev"), lülitati nimekirja tööstuskaubad, mida Valgevenes üldse ei toodeta, toodetakse liiga vähe või mis on välismaise kaubaga võrreldes kehvema kvaliteediga. Need on kaubad, mille tootmisse tuleks kohalikel ettevõtjatel panustada.
Kõige suurema kaubagrupi moodustavad majapidamistarbed ja tööriistad, kus on 36 nimetust. Ilmneb, et Valgevenes on terav nõudlus kirveste järele, mida oleks vaja vähemalt 5000 tükki. Vaja oleks aga ka 30 000 viili, 23 000 vikatit ja mutrivõtmeid, tollipulki ning sirpe. Lapiktange ja isoleerlinti toodetakse, kuid need jäävad välismaistele analoogidele alla.
Spordikaupade nimekirjas on 29 nimetust, sh tuhat paari kvaliteetseid hokiuiske, 2000 paari suusakeppe ja kinkekarbis malendid. Suuskadega on ilmselt kõik korras ja neid jätkub, sest suuski nimekirjas pole.
Nimekiri sisaldab 28 sorti elektrikaupa, kaasa arvatud nõudepesumasinad, konditsioneerid, kohvimasinad, elektrilised mahlapressid, blenderid, poolautomaatsed pesumasinad, fritüürid, röstrid, massaažiaparaadid, höövlid. Valgevene jaoks on see praegu puhas importkaup. Ei jätku ka kaitsmeid ning 10-, 15- ja 25ampriseid automaatkorke ning palju-palju muud.
Möödunud aasta augustis kirjutas charter97.org, et võimud seadsid kaubandusele eesmärgi vahetada praegune sortiment välja nii, et vähemalt 90% toidukaubast ja 70% tööstuskaubast oleks kohaliku päritoluga. Tol hetkel oli Valgevene päritoluga ligi 80% toidukaubast ja 55% muust kaubast. Valgevene valitsus loodab sel moel vabaneda lattu toodetud varudest.
Tänaseks päevaks on Valgevene võimud ettevõtjatelt massiliselt importkaupa ka konfiskeerinud.
Seotud lood
Rahvusvaheline logistikaettevõte DSV aitab Eesti tootjate ja kaupmeeste kaupu liigutada üle maailma nii mööda merd, maanteed kui ka õhus. DSV Estonia AS müügidirektor Peeter Luht nendib, et novembri lõppemisega saab mööda aasta kõige kiirem aeg, sest vastupidiselt eraisikutele on ettevõtjad oma suuremad saadetised enne jõulukuud aegsasti teele pannud.