Kuigi statistika näitab, et toidukorvi hind on aastaga muutunud vähesel määral, näeme tootepõhisel vaatlusel mitut olulist hinnamuutust, kirjutab Maablogis turu arendamise büroo peaspetsialist Marje Mäger.
Eelkõige on Venemaa kehtestatud toiduainete impordikeelu tulemusel muutunud Eesti tarbija jaoks odavamaks puu- ja köögivili ning sealiha, arvukad sooduskampaaniad pakuvad tavapärasest soodsamalt piimatooteid.
Märgatavalt odavnesid mitmed puu- ja köögiviljad, sest Venemaa sanktsioonide tulemusel kaotasid suure turu ELi suured puu- ja köögivilja eksportöörid (Leedu, Poola, Holland, Hispaania, Belgia). Turul pakutavad puu- ja köögivilja koguseid suurenesid ja hinnad langesid. Näiteks õun maksis 2014. aasta IV kvartalis 25% ning pikk importkurk 15% vähem kui eelmisel aastal samal perioodil. Üldises puu- ja köögivilja hinnalanguses eristus tomat, mis kallines vaadeldud ajaperioodil 30%. Venemaale eksporditud tomatitest vaid ca 25% pärines ELi liikmesriikidest ja seetõttu jaehinda Venemaa piirangute mõju ei ulatunud. Hinnatõusu üks põhjus võis olla madal võrdlusbaas, kuna tulenevalt 2013. aasta ülepakkumisest oli hind väga madal.
Sealiha hind languses
Aastases võrdluses oli ka sealiha hind üks suuremaid langejaid. Sealiha odavnemist võib seostada Venemaa kaubanduspiirangutega ja ületootmisega ELis, sest suhteliselt stabiilsena püsinud hind hakkas langema peale sanktsioonide kehtestamist. 2014. aasta IV kvartalis oli kauplustes keskmine jaehind sealihal (kondita) 10% ning hakklihal 7% odavam kui aasta varem.
Lihatoodete hinnad muutusid vähem, kuna toodete hinna kujunemisel on mitmeid komponente ja seega liha hinnalanguse mõju väiksem. Näiteks keeduvorst maksis 2014. aasta IV kvartalis vaid 1,2% vähem ning viinerite hind isegi kasvas samal ajaperioodil 6%.
Piimatoodete sooduskampaaniad
Piimatoodetest langes TNS Emori andmetel aastases võrdluses või hind – 6%. Eesti piimatööstused on eelmistel aastatel oma või toodangust eksportinud umbes 1% Venemaale ja sellest tulenevalt ei saanud Venemaa sanktsioonid hinnale otsest mõju avaldada. Odavnemine tulenes toodangu ja laovarude suurenemisest, mis on Venemaa sanktsioonide kaudne mõju.
Joogipiima ja naturaaljuustu keskmine hind on aga TNS Emori andmetel aastases võrdluses tõusnud 4%. Viimastel kuudel on kauplustes märgatavalt kasvanud piimatoodete sooduskampaaniad, kus hinnatundlik tarbija saab piimatooteid oluliselt odavamalt osta. Uute turgude leidmiseni püüavad tööstused võimalikult palju koduturul oma tooteid müüa, mis toob ka hinda allapoole.
Tooraine hinnalangus on kandunud saia hinda
Nisu kokkuostuhinnad on olnud alates 2012. aastast languses. Kuigi tööstuse hinnamuutused on üldiselt seotud tooraine maksumusega, siis alati ei kandu need mõjud üks-üheselt tootjahindadesse. Tavaliselt kandub tooraine hinnamuutus tarbijahindadesse ajalise nihkega. Võrreldes aasta varasemaga oli näiteks sai 2014. aasta IV kvartalis 6% odavam.
Ostukorvi maksumust mõjutab ka suhkur, mida müüdi 2014. aasta IV kvartalis 32% soodsamalt kui eelmisel aastal samal ajal. Suhkur ei ole Venemaa poolt keelustatud toodete nimekirjas ning sellest tulenevalt Venemaa kaubanduspiirangute mõju puudub. Suhkru hind on olnud languses juba 2013. aastast. Olulisemad odavnemise põhjused on impordi suurenemine ELi välistest riikidest, hea saak ja tihe konkurents turul.
Ülevaadet põhitoiduainete ostukorvi maksumusest koostab Põllumajandusministeeriumi tellimusel TNS Emor. Viimastel andmetel oli 2014. aasta IV kvartalis põhitoiduainete ostukorvi maksumuseks keskmiselt 68,4 eurot ühe inimese kohta kuus. Võrreldes eelmise aasta sama ajaga odavnes toidukorv 1,1%.
Autor: kaubandus .ee
Seotud lood
Eesti logistikaettevõte Via Express on enam kui 10 aastat pakkunud kaubandussektorile keskendunud lahendusi, sealhulgas transporti multitemperatuursete veokitega. Ettevõttele on omistatud kvaliteedi-, toiduohutuse- ning keskkonnajuhtimise ISO-sertifikaadid.