Brutopalga kasv sel aastal küll veidi aeglustub, aga tänu tööjõumaksude alanemisele ja hindade tagasihoidlikule tõusule kerkib majapidamiste reaalne ostujõud märgatavalt, teatas Swedbank. Esimeses kvartalis ulatus netopalga reaalkasv 7%ni.
Järgneb Swedbanki vanemanalüütik Liis Elmiku kommentaar:
Palgataset kergitavad riigi meetmed: miinimumpalkade kasv ja kõrgemad töötasud avalikus sektoris. Sotsiaaltoetuste kasv annab tarbimisse täiendava panuse. Tarbimine on majanduskasvule tänuväärne tugi ajal, mil eksport ja investeeringud suurenevad tagasihoidlikult. Jaemüügi maht tõusis esimeses kvartalis aastaga tervelt 8%.
Selle aasta esimeses kvartalis toimunud brutopalga kasvu aeglustumine (4,5%, aastases arvestuses) oli ootuspärane. Palga kasvu pärssisid ettevõtete tagasihoidlikud majandustulemused teatud sektorites. Osaliselt oli palgakasvu aeglustumise taga ka töötajate registreerimise kohustuse sisseviimine, mis lisas palgastatistikasse eelkõige madalama töötasuga inimesi.
Kõige enam tõusis brutopalk eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes kinnisvara valdkonnas, kus on tunda kinnisvarahindade kiire kasvu mõju. Palgad tõusid keskmisest kiiremini ka avalikus sektoris, sealhulgas hariduse ja tervishoiu valdkonnas. Brutopalk langes eelmise aasta algusega võrreldes ehituses ja mäetööstuses ning ei muutunud energeetikas ja veonduses-laonduses.
Seotud lood
Jae- ja hulgikaubanduse keskmine brutokuupalk oli 2015. aasta I kvartalis 939 eurot ja see tõusis eelmise aasta I kvartaliga võrreldes 5,7%, teatab Statistikaamet.
Rahvusvaheline logistikaettevõte DSV aitab Eesti tootjate ja kaupmeeste kaupu liigutada üle maailma nii mööda merd, maanteed kui ka õhus. DSV Estonia AS müügidirektor Peeter Luht nendib, et novembri lõppemisega saab mööda aasta kõige kiirem aeg, sest vastupidiselt eraisikutele on ettevõtjad oma suuremad saadetised enne jõulukuud aegsasti teele pannud.