• 24.04.18, 14:38
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kaupmehed kinnitasid toiduainete tarneahela head kauplemistavad

Kaupmeeste Liidu üldkoosolek kinnitas sektori poolt toiduainete tarneahela head kauplemistavad, mille eesmärk on suurendada ausust, usaldust ja koostööd toiduainete tarneahelas toimivates ärisuhetes ning tagada tarneahela kui terviku efektiivne toimimine.
Kaupmehed kinnitasid toiduainete tarneahela head kauplemistavad
  • Foto: Raul Mee
Nimetatud heade tavade põhimõtted moodustavad raamistiku sellise majandustegevuse jaoks, mille puhul peetakse kinni lepinguvabadusest ning tagatakse konkurents, usaldus ja järjepidevus, mis on vajalikud ettevõtluse arendamiseks, uuendustegevuseks ja jätkusuutlikkuse püsimiseks, millest on kasu nii tarbijatele kui ka ühiskonnale tervikuna.
„Ebaausad kaubandustavad võivad ilmneda kogu toiduainete tarneahelas. Nii toidutööstuse ja kaupmehe kui tööstuse ja põllumehe omavahelistes ärisuhetes,“ ütles Kaupmeeste Liidu tegevjuht Nele Peil. „Seetõttu on oluline, et häid tavasid toetaksid nii põllumajandusettevõtted, toidutööstus kui jaekaubandus. Kaupmees on viimane ahela lüli ja seisab tootjate ning tarbijate soovide ja huvide vahel. Mida enam tarneahela osapooled tavadega liituvad, seda jõudsamalt muutuvad kokku lepitud põhimõtted Eesti ärikultuuri osaks.“
Ettevõtted võivad ühineda tarneahelaalgatusega vabatahtlikkuse alusel, kui nad järgivad heade tavade põhimõtteid. Kohustus järgida häid tavasid koostöösuhetes oma partneritega kehtib ka ühepoolsena, see tähendab olukorras, kus teine lepingupool heade tavadega ühinenud ei ole. „Ühepoolsete kohustuste võtmine oli kaupmeeste soov. See peaks andma turule signaali selle kohta, millistest põhimõtetest ettevõte oma suhetes koostööpartneritega lähtub. Tarbijad ootavad meilt üha enam sotsiaalset ja keskkonnaalast vastutustundlikkust. Jaekaupmees peab andma selle impulsi tarbijalt tarneahelas allapoole edasi,“ märkis Peil.
Kaupmeeste Liidu juht lisas, et on oluline hoida tarbija huve protsessi südames ning tegutseda kogu ahela efektiivsuse tõstmise nimel, mis annab võimalusi palgatõusuks ja investeeringuteks kõigi turuosaliste organisatsioonides.
Tarneahela head tavad on kokku lepitud nelja osapoole arutelude tulemusena. Nendeks on Eesti Kaupmeeste Liit, Eesti Toiduainetööstuste Liit, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ning modereeriva osapoolena Eesti Kaubandus-Tööstuskoda.
Headest tavadest tulenevate vaidluste lahendamiseks on vaidluse pooltel võimalik pöörduda Kaubandus-Tööstuskoja juures tegutseva lepitaja poole.

Seotud lood

Uudised
  • 01.06.18, 08:44
Turuosalised allkirjastasid Eesti head tavad toiduainete vertikaalses tarneahelas
31. mail allkirjastasid kaubanduse, toiduainetööstuse ja põllumajandusettevõtete esindajad pidulikult Eesti head tavad toiduainete vertikaalses tarneahelas. Head tavad töötati välja toiduliidu, kaupmeeste liidu ja põllumajandus-kaubanduskoja koostöös, nende koostamist koordineeris Eesti Kaubandus-Tööstuskoda.
  • ST
Sisuturundus
  • 12.12.24, 12:04
Selveri Köök annab nõu: mida panna jõululauale!
Selveri müügid kinnitavad, et jõulude ajal eelistatakse traditsioonilisi maitseid, kuid alati on ruumi innovatsioonile. Seetõttu tuleb Selveri Köök igal aastal välja uute ja eriliste jõulutoodetega. Kulinaaria tegevdirektor Merje Kips räägib lähemalt.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kaubandus esilehele