Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks 2024. aastal 2023. aasta keskmisega võrreldes 3,5%. Tarbijahinnaindeksit mõjutasid 2024. aastal enim toidu ja mittealkohoolsete jookide hinna muutused.
- Toidukaubad olid suurimad tarbijahinnaindeksi mõjutajad Foto: Liis Treimann
Tarbijahinnaindeksi suurimateks mõjutajateks 2024. aastal olid statistikaameti tarbijahindade statistika tiimijuhi Lauri Veski sõnul toidu ja mittealkohoolsete jookide hinna tõusud, moodustades indeksi kogutõusust 23,7%. Toit ja mittealkohoolsed joogid kallinesid aastaga 3,2%. „Toidukaupadest kallinesid enim oliivõli (44%) ning mahlad ja siirupid (36,7%). Olulisena võib välja tuua ka šokolaadi kallinemise (14,5%). Samas odavnesid märgatavalt suhkur (18%) ja värske köögivili (11,6%). Bensiin oli 2,7% ja diislikütus 4,4% odavam,“ lausus Veski.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti haagisetootjate sõnul pole olukord kiita, kuid päris viiendiku võrra nende müügimahud mullu siiski ei kukkunud, nagu viitab värske statistika.
“Naabrite hinnatõus jääb meie omale selgelt alla”
Eestis tõusid hinnad detsembris esialgsel hinnangul üle 4 protsendi, mis on novembrist veidi suurem näitaja.
Sel aastal ees ootavat ei ole kerge ära arvata, aga paremaks läheb ikka siis, kui püsib optimism ja raudne tahe tööd teha, kirjutas Büroomaailma tegevjuht ja üks omanikke Jüri Ross vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Möödunud aasta viimasel kuul kahekordistus sõiduautode ja tarbesõidukite müük võrreldes 2023. aasta detsembrikuuga. 109,5% kasv oli rekordiline, ühes kuus müüdi seega enam kui 4300 sõidukit.
Rahvusvaheline logistikaettevõte DSV aitab Eesti tootjate ja kaupmeeste kaupu liigutada üle maailma nii mööda merd, maanteed kui ka õhus. DSV Estonia AS müügidirektor Peeter Luht nendib, et novembri lõppemisega saab mööda aasta kõige kiirem aeg, sest vastupidiselt eraisikutele on ettevõtjad oma suuremad saadetised enne jõulukuud aegsasti teele pannud.