Toll pidas kinni ligi 1000 karpi Venemaalt
pärit nahahooldusvahendeid, mis sisaldasid karu- ja naaritsarasva ning
põhjapõdra sarvedest tehtud pulbrit.
Portaal Roheline Värav edastas, et 11. septembril avastasid tolliametnikud Harjumaal ühe ettevõtte laos nahahooldusvahendeid, mis sisaldasid ohustatud loomaliikidelt pärit tooret.
Venekeelsetel tootepakenditel seisis, et hooldusvahendid sisaldavad karu- ja naaritsarasva ning põhjapõdra sarvedest valmistatud pulbrit. Kuna karu kuulub CITES konventsiooni lisasse B ning sellega kauplemiseks on tarvis spetsiaalset luba, võttis toll 650 karpi nahahooldusvahendit ära ja alustas väärteomenetlust.
Tänaseks on ettevõttele tagastatud 70 karpi tooteid, kuna nendes keelatud aineid ei leitud.
Maksu- ja Tolliameti tollikontrolli osakonna juhataja Urmas Järg ütles Rohelisele Väravale, et ohustatud taime- ja loomaliikide salakaubaturg jääb vaid veidi alla narkootikumidele ja mustale relvamüügile.
Sarnaste toodetega on Eestis probleeme olnud ka varem. Näiteks peeti 22. augustil kinni 300 karpi karurasva, mägrarasva ning mumiod sisaldanud palsamit, millega kauplemiseks puudus CITES’i litsents.
“Iga kord, kui inimesed ostavad ohustatud looma- või taimeliikidest valmistatud tooteid, kahjustatakse maailma looduslikku mitmekesisust, sest tekitatakse salakauba järele nõudlus,” märkis Järg.
CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) on 1975. aastal jõustunud konventsioon, mis reguleerib rahvusvahelist kauplemist ohustatud looma- ja taimeliikidega. Konventsiooni A-lisasse kuuluvad väljasuremisohus liigid. B-lisasse on kantud liigid, mis praegu ei tarvitse veel väljasuremisohus olla , kuid mille püsimajäämist kontrollimatu kaubandus ohustada võib.
Seotud lood
Rahvusvaheline logistikaettevõte DSV aitab Eesti tootjate ja kaupmeeste kaupu liigutada üle maailma nii mööda merd, maanteed kui ka õhus. DSV Estonia AS müügidirektor Peeter Luht nendib, et novembri lõppemisega saab mööda aasta kõige kiirem aeg, sest vastupidiselt eraisikutele on ettevõtjad oma suuremad saadetised enne jõulukuud aegsasti teele pannud.