Jaapani elektroonikafirma lõpetab enda
poolt maailma läkitatud plasmatelerite valmistamise uue aasta märtsis, kuna
vedelkristallekraani (LCD) üha laiema leviku juures ei too eelmine põlvkond enam
tulu.
Fujitsu oli esimene firma, kes üheksakümnendate algul plasmaekraaniga teleritega turule tuli, vahendas AFP. Tootmist vähendati juba enne nüüdset otsust, keskendudes kõrgema hinnaklassi mudelite valmistamisele nõudlikule tarbijale USA ja Briti turul. 2005. aastal müüs Fujitsu olulise osaluse plasmatelerite üksuses Hitachile. Plasmatelerite tootmise asendusena pöörab ettevõte nüüd rohkem tähelepanu kütte- ja ventilatsiooniseadmete tegemisele.
Plasmatelerite laiatarbekaubaks saamisele eelnes kaks aastakümmet uurimis- ja arendustööd. Kineskooptelerite asemele ilmusid plasma- ning järgmiseks LCD-ekraanid, lähiaastail jõuavad massidesse juba uued lahendused. Ekraani pinnaühiku kohta tarbivad telerid üha vähem energiat. Samas on levinud ka poolt toaseina katvad ekraanid, mis kineskoopaparaadi puhul ei olnud mõeldavad. Oktoobris ilmutas Austraalia valitsus plaani maksustada täiendavalt liigselt elektriga laiutavate telerite müük. Sel sügisel käis aga esimese laiatarbetootjana Sony välja orgaanilise valgusdioodiga (OLED) teleri. Ekraanivalgust annavad seal helenduvad ained, mis tähendab veelgi väiksemat elektrikulu sel uuel teleripõlvkonnal. Samas jagub tehnilisi probleeme, OLED-ekraani tööressurss on LCD-ga võrreldes hulga lühem.
Kineskoobiga aparaate nimetavad Eesti kaupmehed tihti tavateleriteks, saadaval on ka plasma- ja suurimas valikus LCD-telerid. Põlvkondade ja tasemete hinnad erinevad kuni mitukümmend korda.
Seotud lood
Rahvusvaheline logistikaettevõte DSV aitab Eesti tootjate ja kaupmeeste kaupu liigutada üle maailma nii mööda merd, maanteed kui ka õhus. DSV Estonia AS müügidirektor Peeter Luht nendib, et novembri lõppemisega saab mööda aasta kõige kiirem aeg, sest vastupidiselt eraisikutele on ettevõtjad oma suuremad saadetised enne jõulukuud aegsasti teele pannud.