Euroopa Nõukogu otsustas tõsta minimaalse sigaretiaktsiisi 2014. aasta 64 eurolt tuhande sigareti kohta 90 eurole, kõik liikmesriigid peavad aktsiisi nõutud tasemele kergitama hiljemalt 2017. aasta lõpuks.
Pärast pikki arutelusid jõudis Euroopa Nõukogu tubaka ja tubakatoodete aktsiisi struktuuri muutvale kokkuleppele 16. veebruariks.
Järsku aktsiisitõusu põhjendatakse rahva tervise kaitsega. Euroopa Nõukogu teatas samas, et direktiivi muutmine kannab ka maksusüsteemu uuendamise, reeglite lihtsustamise ja läbipaistvamaks muutmise eesmärki.
Miinimumaktsiisi tõusu kõrval kerkib ka proportsionaalne aktsiis, praeguselt 57%-lt 60%-le keskmisest müügihinnast.
Eesti sai aktsiisitõusuks üleminekuaja 2018. aastani. Samasuguse üleminekuaja kauplesid välja ka Läti, Leedu, Ungari, Poola, Rumeenia, Bulgaaria ja Kreeka.
Eelmine sigareti aktsiistõus toimus Eestis 1. jaanuaril 2010, ulatudes ligikaudu 5%ni. Alkoholi-, tubaka-, kütuse ja elektriaktsiisi seaduse seletuskiri ütleb, et eeloleval aastavahetusel lisandub sigaretipaki hinnale keskmiselt kaheksa krooni.
2011. aasta aktsiisitõusu tulemusena kerkib sigareti aktsiisimäär Eestis ligikaudu 83 eurole tuhande sigareti kohta ehk 20%, ehkki tubakaaktsiisi tõstmiseks ja selle jupitamiseks on aega viis ja pool aastat.
Lätis on juba praegu iga teine sigaret salakaup. Eestis on salasigaretid rohkem levinud Ida-Virumaal, kuid kõik soovijad saavad neid üsna vabalt osta ka Tallinnast.
Seotud lood
Euroopa Liidu riikides, Šveitsis ja Norras tarbiti eelmisel aastal 53 miljardit salasigaretti, millest 88 protsenti moodustas kolmandatest riikidest pärit sala- või võltskaup, näitab KPMG LLP poolt British American Tobacco, Imperial Tobacco, Japan Tobacco Internationali ja Philip Morris Internationali tellimusel läbiviidud uuring. Kokku jäi salasigarettide tõttu Euroopa riikidel saamata ligi 11,3 miljardit eurot maksutulu ning Eestis oli laekumata jäänud maksude maht 31 miljonit eurot, teatas KPMG Baltics OÜ.
Rahvusvaheline logistikaettevõte DSV aitab Eesti tootjate ja kaupmeeste kaupu liigutada üle maailma nii mööda merd, maanteed kui ka õhus. DSV Estonia AS müügidirektor Peeter Luht nendib, et novembri lõppemisega saab mööda aasta kõige kiirem aeg, sest vastupidiselt eraisikutele on ettevõtjad oma suuremad saadetised enne jõulukuud aegsasti teele pannud.