Bauhofi ja tema tarnijate lepinguid puudutavas kriminaalasjas on Bauhof uurimise alt pääsenud oportuniteedi ehk menetluse lõpetamisega.
Oportuniteet tähendab kriminaalmenetluse lõpetamist avaliku menetlushuvi puudumise korral ja kui süü ei ole suur. Kriminaalmenetluse seadustiku pragrahv 202 ütleb, et "kui kriminaalmenetluse ese on teise astme kuritegu ja selles kahtlustatava või süüdistatava isiku süü ei ole suur ning ta on heastanud või asunud heastama kuriteoga tekitatud kahju ja tasunud kriminaalmenetluse kulud või võtnud endale kohustuse tasuda kulud ning kui kriminaalmenetluse jätkamiseks puudub avalik menetlushuvi, võib prokuratuur kahtlustatava või süüdistatava nõusolekul taotleda, et kohus kriminaalmenetluse lõpetaks".
"Kriminaalmenetlus antud konkurentsikuriteo osas veel kestab, kuid tõepoolest, käesolevaks ajaks on Bauhofi suhtes kriminaalmenetlus lõpetatud. Äriühingule on pandud kohustus tasuda kindel summa riigituludesse," märkis riigiprokuratuuri avalike suhete juht Katrin Lunt täna. Äripäevale pole teada, kui suure summa peab Bauhof riigieelarvesse tasuma. Lunt selgitas, et lisaks Bauhofile olid uurimise all ka hankijad, kellest osade suhtes on samuti tänaseks menetlus lõppenud, osade suhtes aga menetlus kestab. "Menetluses olevate äriühingute osas viiakse veel läbi menetlustoiminguid," märkis Lunt.
"Bauhof ei ole uurimise all. Antud juhtum on lõpetatud ning Bauhof ei ole sundinud kunagi kedagi odavamalt või kallimalt müüma," teatas tänase Äripäeva kaaneloo peale Bauhof Group ASi esindav Varuli büroo advokaat Triinu Kinkar. Äripäev saatis Bauhofi juhatuse liikmele küsimused ka eile, enne loo avaldamist, kuid siis teatati advokaadi vahendusel, et teemat ei kommenteerita.
Tartu Ülikooli kriminaalõiguse professor Jaan Sootak on mullu Postimehe arvamusloos kirjutanud, et oportuniteedi ehk avaliku menetlushuvi puudumise tõttu kohtuistungitest pääsenud pole mitte õigeks mõistetud vaid süüteo toime pannud ning kannavad selle eest ka vastutust. "Lihtmenetluses ja oportuniteedi korral jääb kriminaalmenetluse alus püsima, sest süüdistatav on teinud teo ja see vastab kuriteo tunnustele ning ta kannab selle eest ka vastutust," märkis Sootak.
Tänane Äripäev kirjutab, et Bauhof sundis hankijaid lepingutes müüma endale kaupa kõige odavamalt. Prokuratuur alustas nende lepingute alusel kriminaalmenetlust 2010. aasta kevadel.
Seotud lood
Äripäeva käsutuses on ühe hankija 2010. aastal sõlmitud leping Bauhofiga, avaldame selle kõige karmimad punktid.
Ehitus- ja aiakaupade jaemüüja Bauhof on kriminaaluurimise all, kuna sundis hankelepingutes partnereid enesele kõige odavamalt kaupa müüma.
Tänane Äripäev toob avalikkuse ette tuntud ehitus- ja aiakaupade müüja hankijatele pealesurutud lepingud, mille üks punkt on absurdsem kui teine. Lepingu punktid, millega kunagine Ehitus Service – tänane Bauhof – sundis hankijaid kaupa endale kõige odavamalt müüma, viisid kriminaalasjani.
Jaekaubanduses ei võistle omavahel ainult hinnad ja tooted – üha olulisemaks muutub võitlus kliendi tähelepanu eest. Ajal, mil ostjad otsivad ja eelistavad positiivseid elamusi pakkuvat ostukeskkonda, on digitaalsed lahendused kaupluste uueks standardiks. Küsimus pole enam selles, kas digitaliseerida, vaid kuidas teha seda nii, et investeering end võimalikult kiiresti ära tasuks.