Järelkontrollil sama tulemus. "Tegime poele ka järelkontrolli, kuid paraku oli tulemus sama," rääkis Soosaar. "Kliendid olid üsna nõutu olemisega, sest riiulitelt polnud enam midagi võtta. Pood on avatud kella kümneni õhtul," lisas ta.
"Üldiselt olid tulemused jaeketiti ja kaupluseti erinevad, seaduspärasused puudusid. Näiteks mõnes Selveri kaupluses oli rohkelt tooteid puudu, samas teises Selveri poes oli seis väga hea," rääkis Soosaar.
Uuringus vaadeldi kuut jaeketti: Selver, ABC Supermarket, Rimi, Prisma, Maxima ja ETK. Külastati 30 kauplust. Kokku fikseeriti 1-10 tühimikku 37 protsendil kordadest, 11-50 puuduvat toodet 45 protsendil ja üle saja toote oli otsa lõppenud seitsmel protsendil kordadest.
Töölt koju ilma toiduta. Enim tühimikke leidus poole kuue ajal õhtul. "See on probleemiks, sest sel ajal teevad sisseoste kõige rohkem inimesi," ütles Soosaar.
Kauplused, kus tühimikke ei külastushetkel ei esinenud, oli Tartu maanteel asuv Maxima, Magistrali Rimi ja Viimsi Comarket.
Soosaare sõnul on kauplustel vaja kliendi hoidmiseks tagada neile toote saadavus. "Kui tarbija ei leia poest oma lemmiktoodet, siis esimesel korral annab ta poele andeks. Teisel korral hakkab ta juba teist jaeketti valima," selgitas ta.
Probleemil kaks poolt. Rimi ostujuhi Elen Terrase sõnul on neile tarneaukude likvideerimine igapäevane küsimus. "Need kauplused, mis vaatluse käigus positiivsemaid tulemusi näitasid, on ka need poed, milles oleme teinud erinevaid katsetusi. Hea meel on näha, et need on töötanud," märkis ta.
Terrase ütlust mööda on probleemil siiski kaks poolt. "Räägitakse kaupade puudumisest lettidelt, samas ei pöörata tähelepanu kuludele, mis kaupade saadavuse parandamisel esinevad," ütles ta. "Selleks, et riiulis oleksid pidevalt olemas kõik sortimendis olevad tooted, on kulutused väga suured," lisas ta.