Valitsus otsustas alandada õlle, siidri ja kange alkoholi aktsiiside veebruarikuist tõusu poole väiksemaks, et vähendada piirikaubandusega seotud riske.
“Ühest küljest on meie selge soov alkoholi tarbimist ja sellega kaasnevaid tervisekahjusid vähendada ning alkoholi hind on siin üks väga oluline meede,” lausus peaminister Jüri Ratas. “Teisalt suurendaks alkoholiaktsiisi liigkiire tõus olulisel määral piirikaubandust. Valitsuskabinet otsustas sellega seotud riskide vähendamiseks jätta õlle, siidri ja kange alkoholi aktsiiside tõusu seni plaanitust poole väiksemaks. See tähendab, et need aktsiisitõusud on 2018. aastal väiksemad kui Lätis või Soomes.”
Rahandusminister Toomas Tõniste ütles, et plaanitud aktsiisitõusu vähendamine aitab pidurdada piirikaubanduse kasvu. “Alkoholiaktsiisi plaanitud kasvuga edasi minnes oleksime võtnud liiga suure riski,” tõdes ta.
Kehtiva seaduse kohaselt peaks õlle aktsiis kerkima 1. veebruarist 17,65%, siidri aktsiis 17,89% ning kange alkoholi aktsiis 10%. Valitsuskabineti otsuse kohaselt on tõus poole väiksem ning see vähendab planeeritud eelarvetulusid ligi 10 miljonit eurot.
Valitsuskabinet kuulas enne otsuse tegemist rahandusministeeriumi, maksu- ja tolliameti ning Tervise Arengu Instituudi ekspertide hinnangud aktsiiside ning alkoholi hinna mõjust riigi majandusele ja rahandusele ning inimeste tervisele.
Seotud lood
Aktsiisisõltuvuses riik peaks senisest enam pingutama, et ohjeldada illegaalset alkoholikaubandust, kirjutab Eesti Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu juht Triin Kutberg.
Riigikogu võttis teisipäeval vastu seadusemuudatused, millega vähendatakse õlle ja kange alkoholi 2018. aastaks planeeritud aktsiisitõusu poole võrra.
Ostlemise ja ostukogemuse tulevik pakub palju põnevust, jagab kodumaise tarkvaraarendusettevõtte Datanor tegevjuht Indrek Ott ja kirjeldab, milleks valmis olla.