Riigikogu võttis teisipäeval vastu seadusemuudatused, millega vähendatakse õlle ja kange alkoholi 2018. aastaks planeeritud aktsiisitõusu poole võrra.
- Toomas Tõniste Foto: Andras Kralla
„Mul on hea meel, et Riigikogu otsustas kärpida õlle ja kange alkoholi aktsiisitõusu. Varem kavandatud mahus aktsiisitõus oleks toonud kaasa liialt suuri riske piirikaubanduse kasvu ja eelarve alalaekumise osas,“ ütles rahandusminister Toomas Tõniste. „Suur piirikaubandus, mis viib raha Eestist välja, ei ole Eesti majandusele kasulik,“ lisas Tõniste.
Uue seaduse kohaselt 1. veebruarist jõustuv kange alkoholi aktsiisimäär (25,08 € etanoolisisalduse 1% kohta hektoliitris) on oluliselt madalam eelmise valitsuse 2018. aastaks ettenähtud aktsiisimäärast (26,28 € etanoolisisalduse 1% kohta hektoliitris).
Piirikaubandus Läti suunal käivitus just kange alkoholi hinnaerinevuse pinnalt ning aktsiisitulu vähemlaekumine on eelkõige seotud kange alkoholiga, mille aktsiis moodustab enam kui poole alkoholiaktsiisi laekumisest.
Õlle aktsiisimäär on alates 1. veebruarist 16,92 eurot etanoolisisalduse mahuprotsendi kohta liitris, mis on samuti vähem, kui varem kavandati.
Aktsiisimäärade muutmise tulemusel kasvab toodete keskmine hind 6 protsendi asemel 3 protsenti.
Valitsus kiitis 2018. aastaks planeeritud aktsiisitõusu vähendamise heaks mullu 23. novembril.
Seotud lood
Aktsiisisõltuvuses riik peaks senisest enam pingutama, et ohjeldada illegaalset alkoholikaubandust, kirjutab Eesti Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu juht Triin Kutberg.
Valitsus otsustas alandada õlle, siidri ja kange alkoholi aktsiiside veebruarikuist tõusu poole väiksemaks, et vähendada piirikaubandusega seotud riske.
Ligi 30 protsenti 18–74-aastastest eestlastest on käinud sel aastal Lätis alkoholi ostmas või lasknud seda endale sealt tuua, kirjutab Postimees.
Toiduliit kogus kokku alkoholitootjate- ja maaletoojate 2017. aasta esimese 6 kuu müügitulemused ning nende põhjal võib teha järelduse, et piirikaubanduse tõttu kaotab Eesti 2017. aastal 68 miljonit eurot aktsiise ja käibemaksu.
E-kaubandus on kiiresti arenev valdkond, kus õige makselahenduse valik võib määrata ettevõtte edu. Eriti oluline on see väiksematele ja keskmise suurusega Eesti ettevõtetele, kes konkureerivad nii kohalike kui ka rahvusvaheliste tegijatega. Coop Panga äriklientide igapäevapanganduse juht Erje Mettas toob välja, kuidas ettevõtted saavad oma makselahenduste valikuga konkurentsis eelise saavutada.