Käes on aeg, mil paljud noored suvepuhkuse asemel hoopis tööle asuvad. Eelmise aasta suvekuudel töötas vähemalt ühe päeva 16 700 noort vanuses 10–17 aastat. Maakonniti olid levinumad ametid erinevad, kuid selgelt joonistusid välja kaks sektorit.
Eelmisel suvel töötas 16-17-aastastest ettekandja, kelneri või saaliteenindajana veidi alla 1000 noore. Foto: Andres Haabu
Statistikaameti andmetel vanuse kasvades tõenäosus töötada suurenes. 2022. aasta suvel töötavatest lastest oli 60% vanusegrupis 16–17 aastat, muudel aastaaegadel töötajatest oli selle vanusegrupi osakaal isegi 83–84%.
Iga suve eel tuletab Maksu-ja tolliamet (MTA) ettevõtjatele meelde, et igasugune lisatööjõud tuleb töötamise registris registreerida ning töötajatele makstud palk deklareerida. Tänavu paneb amet suurema rõhu ka noorte teadlikkuse parandamisele, et nad oleksid kursis ümbrikupalgaga seotud riskidega ja oskaksid end selliste pakkumiste eest kaitsta.
Kaupmeeste jaoks on üheks küsimuseks läbi aegade olnud, et kuidas noored inimesed leiaksid tee nende tööpakkumisteni ning kuidas neist saaks kaupluste töötajad. AI jagas mõningaid mõtteid, et kuidas noori inimesi kaubandusse tööle saada.
Ärijuhtimissüsteemid (ERP,ettevõtte ressursside planeerimine) on viimastel aastatel oluliselt muutunud. Muutuste peamine suund on see, et ettevõtete individuaalselt kohandatud süsteemid asendatakse üha enam pilvepõhiste ERP-lahendustega.
147 akadeemilist tundi, millest 16 akadeemilist tundi toimub klassiruumis ning 131 akadeemilist tundi toimub 2 kuu jooksul iseseisva- ja mentorõppena (sh iseseisev õpe 121 ak h ja 10 ak h) koolitajaga koos mentorõpe.