TTJA: pea neljandikul kontrollitud toodetest puudus eestikeelne juhend
Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) viis 2023. aasta kevadel läbi kasutusjuhendite kontrollprojekti, mille raames kontrolliti 9 poodi ja 116 toodet ning tuvastati 39 rikkumist.
Turvalisuse tagamiseks on oluline, et kodumasinatel oleks nõuetekohane kasutusjuhend. Foto: Andres Raudjalg
Projekti käigus kontrolliti eestikeelse kasutusjuhendi olemasolu, selle arusaadavust ja asjakohaste hooldusjuhiste olemasolu. Kontrollprojektis keskenduti koduses majapidamises erinevatele kodumasinatele ning suitsu- ja vingugaasianduritele.
Möödunud aastal tuvastas Eesti kohalikul turul ja teavitas kiirhoiatussüsteemi Safety Gate kaudu 113 ohtlikust tootest, mis puudutasid muuhulgas mänguasju, mootorsõidukeid, elektriseadmeid ja muid tooteid, teatab Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA). Ohtlike toodete puhul on ettevõtjal kohustus need müügilt eemaldada.
Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) kontrollis sügisel ja talvel 50 Eestis tegutseva majutusteenuse osutaja veebilehte ning leidis mitmeid rikkumisi. Kõige sagedamini jäi hinnateave segaseks just lastega puhkavate perede puhul.
Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) käivitas digimeedias kampaania „Tark tarbija“, mille eesmärk on tõsta teadlikkust tarbija õigustest ja kaupleja kohustustest ning teavitada võimalusest lahendada tarbija ja kaupleja vahelisi vaidlusi tarbijavaidluste komisjonis.
Aastaks 2027 toimub kaupluste jaoks suur muudatus - täna kasutuses olevad vöötkoodid asendatakse järk-järgult QR-koodidega. Nutiseadmega skaneeritavad QR-koodid pakuvad uusi lahendusi nii tarbijatele kui jaemüüjatele, võimaldades muuhulgas näiteks kaubariiulitelt kiiresti üles leida aegunud või kvaliteedistandarditele mittevastavaid kaupu.