Autoliisingu populaarsustabelit juhib endiselt Toyota
Keskmine liisingu abil soetatud auto hind on Swedbanki statistika põhjal aastaga kasvanud 5%. Eelistatuim automark on Eestis endiselt Toyota, mille kannul on tihedalt Škoda ning kolmandal kohal on Volkswagen.
Esikohal on nii uute kui ka kasutatud autode seas Toyotad. Foto: Pixabay
2024. aasta esimesel poolaastal oli keskmine liisingu abil soetatud auto hind Swedbanki statistika põhjal 33 000 eurot, võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on see kasvanud umbes 5%. Keskmine uue auto hind oli 39 000 eurot ja kasutatud autodel 27 000 eurot. Esimene sissemakse jäi enamasti vahemikku 10-25%.
SEB korraldatud uuringust selgus, et 18-29-aastastest eestimaalastest neljandik ei oma isiklikku sõiduvahendit ning ei plaani seda soetada ka tulevikus. Peamiste põhjustena tõid noored välja juhilubade puudumise ning eelistuse liikuda jalgsi, ratta- või ühistranspordiga.
Eesti inimesed on koondunud suurematesse keskustesse, kus ei pea igapäevaseks liikumiseks kasutama sisepõlemismootoriga sõidukit, vaid piisab ka elektriautost. Kuigi elektriautot osta ja ülal pidada võimaldaks juba paljude eestlaste sissetulek, koguvad elektrilised sõidukid enim populaarsust ettevõtjate ja kõrgema sissetulekuga inimeste seas, näitab Coop Panga Liisingu statistika.
Eesti inimeste madal kindlustunne on tinginud languse käesoleva aasta automüügis, kuid teatud juhtudel ka uue auto ostu või vana väljavahetamise soovi edasilükkamine automaksu selginemise ajaks. Elke Tallinna tegevjuht Raido Rosenfeld toob välja, et enne 2025. aasta algust ei pruugi mõned mudelid enam Eestisse jõudagi.
Autode müük on pärast koroonaaega liikunud kasvavas tempos internetti ning sõidukeid tellitakse e-poest samamoodi nagu kodutehnikat või riideid. Kasutatud autode müüja Longo grupi müügidirektori Rainer Uukkivi sõnul on selline areng loonud uue trendi, et ka pruugitud tavaautode ostjad soovivad nüüd tellitud sõiduki saada nagu postipaki koju kätte.
Ärijuhtimissüsteemid (ERP,ettevõtte ressursside planeerimine) on viimastel aastatel oluliselt muutunud. Muutuste peamine suund on see, et ettevõtete individuaalselt kohandatud süsteemid asendatakse üha enam pilvepõhiste ERP-lahendustega.
147 akadeemilist tundi, millest 16 akadeemilist tundi toimub klassiruumis ning 131 akadeemilist tundi toimub 2 kuu jooksul iseseisva- ja mentorõppena (sh iseseisev õpe 121 ak h ja 10 ak h) koolitajaga koos mentorõpe.