Eesti Peakokkade Ühenduse tegevjuhi Helen Vihtoli sõnul on toitlustusettevõtted kriisi ajal ellujäämiseks juba kõikvõimaliku teinud. Söögikohtade sulgemise vältimiseks saavad hea toidu hindajad, kes panustavad viiruse tõkestamisse, ka ise panustada.
- Tallinna vanalinnas asuv restoran Cru on koroonaviiruse pandeemia tõttu ajutiselt suletud. Foto: Raul Mee
Alates 18. jaanuarist leevendati Ida-Virumaal ja Tallinnas toitlustusettevõtetes viibimise keeldu. Restoranide ja kohvikute ning muude toitlustusasutuste ruumid võivad ajavahemikul 06:00-19:00 olla klientide jaoks kohapealseks ajaviitmiseks avatud.
Arvestada tuleb kuni 25 %-se ruumi täitumuse nõudega, ehk kliendid peavad söögikohas viibima hajutatult, ruumis liikudes tuleb arvestada 2+2 reeglit, mis ei laiene perekondadele. Toidu kaasamüügi ajale piiranguid ei ole.
Uurisime Eesti Peakokkade Ühenduse tegevjuhilt Helen Vihtolilt, mida eelnimetaud piirangu leevendamine toitlustusettevõtete jaoks tähendab?
Seotud lood
Jaekaubanduses ei võistle omavahel ainult hinnad ja tooted – üha olulisemaks muutub võitlus kliendi tähelepanu eest. Ajal, mil ostjad otsivad ja eelistavad positiivseid elamusi pakkuvat ostukeskkonda, on digitaalsed lahendused kaupluste uueks standardiks. Küsimus pole enam selles, kas digitaliseerida, vaid kuidas teha seda nii, et investeering end võimalikult kiiresti ära tasuks.