• 14.10.16, 12:15
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kaubandussektori üks suurem murekoht on tööjõukulud

Tartu Ülikooli majandusprofessori Urmas Varblase sõnul käib kaubanduses endiselt võitlus kuludega ning Eesti kaubandussektori üks suurem murekoht on aga tööjõukulud.
DNB vanemanalüütik Priit Roosimägi, Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina, LHV Panga majandusanalüütik Heido Vitsur ja Kantar Emor Balti regiooni juht Margo Veskimägi
  • DNB vanemanalüütik Priit Roosimägi, Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina, LHV Panga majandusanalüütik Heido Vitsur ja Kantar Emor Balti regiooni juht Margo Veskimägi
„Suur vaenlane, tööjõukulude kasv, püüab kasumid ära süüa,“ ütles ta. Seetõttu tuleks tema sõnul tööjõukulude madalamale viimiseks võimalikult palju tegevusi automatiseerida. Kui enne kriisi töötas kaubanduses 95 000 inimest, siis kriisi järel kukkus see 75 000 inimese peale. Nüüdseks on kaubanduses töötajate arv taas 95 000 peal. „See näitab, et tegelikult on võimalik ka vähematega hakkama saada,“ ütles ta.
Ta lisas, et igal aastal ehitatakse aina kaubanduspindu juurde ja praegu tundub, et tarbijaid jätkub kõigile piisavalt. Kuigi räägitakse palju sellest, et rahvastik vananeb ja see mõjutab ka kaupmehi, pole Varblase sõnul olukord nii traagiline. Nimelt hakkab vanemate inimeste sissetulek tulevikus kasvama ja nende ostuvõime muutub arvestatavaks.
Vaata videost, mida räägib Tartu Ülikooli majandusprofessor Urmas Varblane sellest, mida on Kaubandusektoril oodata lähiaastatel. 
ˇ
DNB vanemanalüütik Priit Roosimägi märkis, et tugev sisetarbimine on seni kaubandust hoidnud – kiired palgatõusud on ostujõudu kasvatanud. Muude teguritega kokku on aga ettevõtete kasumid langenud. Põhisüüdlaseks tööjõukulud.
Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina lisas, et lähitulevikus elanike palgakasv siiski aeglustub, sest madalate naftahindade tõttu hakkab kasvama inflatsioon. Kui seni oli inflatsiooni tõus 1%, siis järgmisel aastal on see juba ligi 3%.
Loe pikemalt Äripäevast, kuhu tüürib kaubandus. 
Autor: Eliisa Matsalu, Äripäeva ajakirjanik

Seotud lood

Uudised
  • 14.10.16, 11:43
Klienditeeninduse tulevik: inimest asendab bot
Robotid võtavad üha enam klienditeeninduses võimust, ütles CartSkill.com strateeg Indrek Vainu Kabanduse Aastakongressil.
Uudised
  • 17.10.16, 10:39
Kaubanduse Aastakongressi 2016 after-party
12. oktoobril toimus Kaubanduse Aastakongressi järgselt after-party Olympic Park Casinos vast avatud Hilton Tallinn Park hotellis. Vaata meeleolukat galeriid.
Uudised
  • 12.10.16, 13:44
Aasta Kaubandustegu 2016 on...
Eesti Kaupmeeste Liit pärjas „Aasta Kaubandustegu 2016“ tiitliga Rahva Raamatu Viru Keskuse kauplusekontseptsiooni.
Uudised
  • 12.10.16, 16:13
Vaata, kes võitsid Äripäeva jae- ja hulgikaubanduse TOPi
Äripäeva Jaekaubanduse TOPi 2015 võitja Keil M.A. juhataja Margus Mängel ütles tunnustust vastu võttes, et lisaks headele autodele on nende edu võti Tallinna linnapildis sõitvad MAN bussid.
  • ST
Sisuturundus
  • 14.11.24, 18:32
Jaekaubanduse järgmine arenguhüpe ‒ tulevik on kassavabade poodide päralt
Ostlemise ja ostukogemuse tulevik pakub palju põnevust, jagab kodumaise tarkvaraarendusettevõtte Datanor tegevjuht Indrek Ott ja kirjeldab, milleks valmis olla.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kaubandus esilehele