Eesti inimeste raske majanduslik seis ja iseteeninduse lai levik poodides on muutnud osa klientidest poevarguste suhtes nii julgeks, et sellest on saanud kaupmeeste jaoks märkimisväärne probleem.
Iseteenindustehnoloogiate lai levik poodides muudab mõned inimesed varguste osas julgemaks, kuna neil tekib tunne, et vahele ei ole võimalik jääda. Foto: Andres Haabu
“Iseteenindustehnoloogiate lai levik poodides muudab mõned inimesed julgemaks, kuna neil tekib tunne, et vahele ei ole võimalik jääda,” kirjeldas olukorda kaupmeeste liidu tegevjuht Nele Peil.
Üle 100 euro väärtuses kaupade varguskatseid on turvatöötajad pidanud tänavu tõkestama üle 60% sagedamini kui mullu ning aasta algusest on need omakorda sagenenud enam kui 40% võrra, mille taga on mitmete vahepeal tabatud varaste grupeeringute liidrite naasmine nii Põhja- kui Lõuna-Eestis, hoiatab Viking Security.
Jõulude ja aastavahetuse eelne tihedamate varguskatsete periood algas tänavu varakult ning vargusi üritavad kahjuks sagedamini ka ohutu esmamuljega isikud nagu lapsed ja väärikas eas kodanikud, hoiatas üle Eesti kauplusi valvav Viking Security värske statistika põhjal.
Järsk hüpe vargustes viis mitmete profivaraste grupeeringute tabamiseni
Poevargused on Eestis juba mitmendat aastat aina sagedasemad ning elukutseliste varaste levinud taktikaid mitmekülgsed. Neid taktikaid teades on tõenäolisem vargad tühjade kätega jätta, nõu annab üle Eesti kauplusi valvava Viking Security mehitatud valve juht Juhan Aia.
Aastaks 2027 toimub kaupluste jaoks suur muudatus - täna kasutuses olevad vöötkoodid asendatakse järk-järgult QR-koodidega. Nutiseadmega skaneeritavad QR-koodid pakuvad uusi lahendusi nii tarbijatele kui jaemüüjatele, võimaldades muuhulgas näiteks kaubariiulitelt kiiresti üles leida aegunud või kvaliteedistandarditele mittevastavaid kaupu.