Tee eeltööd!
„Kui saadad meiliga oma tootekataloogi ja loodad, et kahe-kolme nädala pärast tuleb vastus, siis seda võibki ootama jääda,“ rääkis Rooger. Tema sõnul on jaeketil tooteid ja valikuid küll ja veel ning ostujuhid peavad mõtlema, kas tarnijaga koostöö alustamine annab piisava lisatulu. „Kui ta seda lisatulu ei näe, siis on raske oma toodet letile saada.“ Selleks soovitab koolitaja teha põhjalik eeltöö ning teada, kes on konkurendid kaupluses.
Rooger tõi näite hambapasta kohta. Kes on siin sinu konkurendid – teised hambapastad, nätsud. „Ostujuhile oma toodet müües ära vaata ainult, mida teeb sinu otsene konkurent, vaid vaata kogu tootekategooriat tervikuna. Müügiinimeste ülesanne on näidata, kuidas te seal eristute, mis on jaeketil katmata ning kuidas te selle tühimiku täidate.“
Mine poodi ja leia vastused järgmistele küsimustele
Milline on sinu hinnastus võrreldes konkurentide toodetega?Kas su toote pakend sobib hästi poe ja selle kaubariiulitega?Kas su toode erineb, on parem, huvitavam kui see, mis ostjuhil praegu väljapanekus on?Kas su toode annab lisaväärtust poe praegusele tootesortimendile? Kas see rahuldab mõnda vajadust, mis on praegu klientide jaoks poes vajaka?
Külasta pidevalt kauplusi
Müügikoolitaja jaoks oli täielik üllatus, et suur osa inimesi, kes lähevad ostujuhiga kohtuma, et käi enne tema poest läbi, et vaadata, mis tegelikult kaupluse letil toimub. „Poeskäigu eesmärk on pakkuda head sisendit, ideid ja soovitusi, kuidas ostujuht saab tõsta oma poe käivet,“ rääkis Rooger ning lisas, et ostujuhid ootavad koostööd, ootavad, et talle räägitakse, mis tema kaupluse letil toimub.
TASUB TEADA!
Ostujuhiga kohtumise kuldreeglid
Vankumatu enesekindlus oma toote suhtes. Kui on mitu toodet, siis ka selge põhjendatud valik, mis järjekorras mida sisse võtta.
Mida vähem ostujuht peab ise kaaluma ja selgeks mõtlema, seda parem!
Ära koorma ostujuhti infoga üle! Kiire konkreetne kohtumine. Hinda ostujuhi aega.
Enneta peamisi vastuargumente ja küsitavusi.
Struktureeritud esitlus ja initsiatiiv, juhirool on sinu kätes. Lase ostujuhil reisi nautida!
Peamised vead, mida vältida:
Nõrk ettevalmistus
Räägid ainult oma tootest ja selle omadustest, väärtustest
Ei külastanud poode ja ei oma ülevaadet kliendi tootesortimendist
Ei suuda näidata selget käegakatsutavat plaani, kuidas paned toote letilt liikuma
Ei näita ära mõõdetavat potentsiaalset lisatulu ja tulevikupotentsiaali
„Kui sa poes ei käi, kaotad sa ostujuhi silmis respekti. Sa ei ole professionaalne, sa ei tee piisavalt palju kodutööd ega väärtusta temaga kohtumist,“ ütles Rooger. Ta ütles, et edu saavutavad need, kes pingutavad koostöö nimel ning annavad nõu, kuidas koos rohkem müüa.