Ettevõtete lisandväärtuse edetabeli TOP 500 esisaja hulgas on enam kui pooled kaubandusfirmad. Valdkondi on seinast seina – esikümne seas leiavad oma koha näiteks puidu- ja metallikaupade, sõidukite ja ka kontoritarvete müüjad.
- Sõidukimüüjad on olnud 2023. aastal ühed kõige edukaimad ettevõtted Foto: Andras Kralla
Selleks, et saada lisandväärtus töötaja kohta, on lahutatud ettevõtete käibest tootmissisenditele minevad kulud ja jagatud tulemus töötajate arvuga.
Kõige lisandväärtuslikumate kaubandusettevõtete esikümne põhitegevusaladeks on saematerjalide ja puitplaatidega kauplemine, sõidukite müük, metallidega kauplemine, samuti väetistega, kontoritarvete ning laevakütusega kauplemine.
Viie ettevõte lisandväärtus töötaja kohta ületab ühte miljonit eurot, 78 kaubandusettevõtte lisandväärtus jääb alla miljoni euro, kuid ületab 100 tuhandet eurot, ülejäänud ettevõtete lisandväärtus jääb alla 100 tuhande euro.
Seotud lood
Esikoha võitja ei tahtnud öelda, kus nende pood asub
Jaekaubanduse kõige suurema kasumlikkusega ettevõtete esikümnesse kuulusid mulluste tulemuste järgi peamiselt moe- ja sisustuskaupadega tegelevad ettevõtted, kuid olenemata keerukast ajast ka spetsiifilise valdkonna jaekauplejad.
Neljapäeval avalikustatud Äripäeva Eesti edukamate ettevõtete TOP 100 hulgast moodustasid pea neljandiku kaubandussektori ettevõtted.
Omanik: keegi ei soovi pikalt pidada kahjumis äri
Kõige kahjumlikumaid jaekauplejaid leidus 2023. aasta aruannete põhjal nii sisustus- ja moekaupade müüjate kui ka taimekasvatustarvikute ja ravimitega kauplejate seas.
Sõidukimüüjate TOP kolmik kinnitab kui ühest suust, et linnamaasturid on endiselt kõige kuumem kaup ning klientide soovid hoolimata keerulisest ajast pole muutunud.